Kredyt konsumpcyjny i jego najważniejsze cechy

Wśród kredytów, które swoim klientom oferują banki znajdują się kredyty konsumpcyjne. Obecnie to właśnie one zaliczane są do tych zaciąganych najczęściej. Cieszą się ogromną popularnością z uwagi na możliwość przeznaczenia pozyskanych z nich pieniędzy na rozmaite cele. Pojawia się pytanie jakie są cechy kredytu konsumpcyjnego.

Najważniejszą cechą jest możliwość uzyskanej gotówki na dowolnie wybrany cel. I tak za pieniądze pochodzące z kredytu konsumpcyjny można opłacić zaległe rachunku, wyjechać na wakacje, wyremontować mieszkanie czy kupić nową lodówkę bądź inny sprzęt RTV lub AGD. Za pieniądze z kredytu konsumpcyjnego można również opłacić czesne za studia czy kupić dziecku podręczniki do szkoły. Możliwości wydania pieniędzy jest więc naprawdę całe mnóstwo.

Kredyt konsumpcyjny to także w przeważającej liczbie przypadków niezwykle szybka decyzja kredytowa. W wielu bankach już po piętnastu minutach wiadomo,czy kredyt zostanie nam przyznany, czy też nie. Bez wątpienia jest to ogromne ułatwienie dla kredytobiorcy. W przypadku kredytów konsumpcyjnych banki do minimum ograniczają również formalności, których trzeba dopełnić. To kolejna zaleta, którą bardzo mocno podkreślają klienci.

W przypadku kredytów konsumpcyjnych banki cechują się wyjątkowo indywidualnym podejściem do klienta. To kredytobiorca w dużej mierze ustala, jak wysokie raty chce spłacać i na jak długo czas ma zostać rozłożona spłata kredytu. Dzięki temu kredyt może być idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb, a tym samym będzie minimalnie obciążał domowy budżet.

W zdecydowanej większości przypadków banki nie oczekują zabezpieczenia kredytów konsumpcyjnych. Nie ma tu więc konieczności obciążania hipoteki czy wykupywania drogiego ubezpieczenia na życie. Coraz rzadziej można spotkać się również z koniecznością znalezienia żyrantów. Kredyty konsumpcyjne nie opiewają bowiem na zbyt wysokie kwoty. W związku z tym bank ponosi minimalne ryzyko i nie musi się mocno zabezpieczać.

Kredyty konsumpcyjne mogą mieć postać gotówkową lub bezgotówkową. Ta druga opcja odnosi się do tak zwanej sprzedaży ratalnej.